Οι μαθητές της τάξης  Α1 στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας  με τίτλο «Γνωρίζω τα φρούτα και παθαίνω φρουτομανία» με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Βασιλικής Ευσταθίου και της εικαστικού Αγγελικής Παπαμιχαήλ ζωγράφισαν τα φθινοπωρινά φρούτα, μερικά από τα οποία χρησιμοποίησαν  αργότερα στα έργα τους κάνοντας κολάζ. Στη συνέχεια ο κάθε μαθητής ζωγράφισε το δικό του έργο  πάνω σε χαρτί  διαστάσεων 50εκ.Χ50εκ. Τα έργα, που παρατίθενται παρακάτω, θα σταλούν στο Μουσείο και Ακαδημία Παιδικής Τέχνης, που διοργανώνει την 8η BIENNALE 2018-2019. Το θέμα της Biennale είναι: «Τέχνη με γεύσεις, χρώματα και αρώματα»  και αφορά τη διατροφή μας.

Τα παιδιά ζωγράφισαν έργα με τα φρούτα, δέντρα και υγιεινά πιάτα, θέλοντας να τονίσουν τον σημαντικό ρόλο που παίζουν αυτά στην υγεία μας.

Τα έργα αυτά θα λάβουν μέρος στον διαγωνισμό ζωγραφικής της 8ης BIENNALE και, όσα διακριθούν, θα βραβευτούν με διπλώματα.

Καλή επιτυχία στους μαθητές μας!!!